Tespit M├╝hendislik ve Yerbilimleri
 
 
 
 

Jet Grouting

Jet Grout / Jet Grouting nedir?

Yeralt─▒ su seviyesinin yüksek oldu─ču (özellikle genç çökellerden olu┼čan) gev┼ček zeminlerde gerçekle┼čtirilen fore ve mini kaz─▒k uygulamalar─▒nda yeralt─▒ suyunu ortamdan uzakla┼čt─▒rma konusunda ciddi mühendislik zorluklar─▒ ya┼čanmaktad─▒r.

Tespit Mühendislik olarak haz─▒rlad─▒─č─▒m─▒z ve zeminlerde olu┼čan oturma / çökme haritalamas─▒n─▒n amaçland─▒─č─▒ tüm raporlarda, e─čer yeralt─▒ su seviyesi yüzeye yak─▒n ise önerimiz jet grout yöntemi ile zemin ─▒slah─▒d─▒r. Zemin ─▒slah─▒, ana i┼člev olarak zeminin mekanik mukavemet de─čerlerini artt─▒rmay─▒ hedefler, dolay─▒s─▒yla ta┼č─▒ma kapasitesi ve elastisite modülü artarken geçirgenlik azalmaktad─▒r. Günümüzde Jet Grout yöntemi, zemini stabilitesini artt─▒rmakta kullan─▒lan en ba┼čar─▒l─▒ mühendislik metodlar─▒ndan biridir.
 

Jet Grout Y├Ântemi
- Bir kooperatif in┼čaat alan─▒nda yeralt─▒ suyu sebebiyle stabilitesi azalm─▒┼č,
oturma görülen zeminin jet-grout i┼člemi ile ─▒slah─▒ -


Bu metod, zeminin minimum 300 bar bas─▒nçla püskürtülen bir stabilizerle kar─▒┼čt─▒r─▒lmas─▒d─▒r. Stabilizerler, genellikle su-çimento kar─▒┼č─▒m─▒d─▒r (grout). Kar─▒┼č─▒m yüksek bas─▒nç ve yeriçine indirilen özel uçlar (nozzle) yard─▒m─▒yla içeri enjekte edilirken yüksek bir kinetik enerji (h─▒z) kazan─▒l─▒r. Yüksek h─▒zl─▒ (200-250 m/sn) grout, yeri deyim yerindeyse "y─▒rtarak" zeminle kuvvetli bir kar─▒┼č─▒m sa─člar (soilcrete). Bu kar─▒┼č─▒m, homojen ve sürekli yap─▒ özelli─činde oldu─čundan zeminin iyile┼čtimesinde iyi sonuç vermektedir.

Jet grouting, hemen hemen her tür zay─▒f zemin tiplerinde ve kum, çak─▒l, kil gibi do─čal zemin elemanlar─▒n─▒n olu┼čturdu─ču kombinasyonlarda ve özellikle ortamda yeralt─▒ suyunun yüksek oldu─ču genç zeminlerde di─čer iyile┼čtirme metodlar─▒ndan daha h─▒zl─▒, güvenilir, kal─▒c─▒ ve ekonomik bir çözüm alternatifidir.

 
irtibat Site haritas─▒