Tespit M├╝hendislik ve Yerbilimleri
 
 
 
 

Bozdogan Kemeri

Bozdo─čan (Valens) Kemeri Ölçümleri '09

─▒stanbul Büyük┼čehir Belediyesi'ne ait Aksaray Kav┼čak Projesi kapsam─▒nda yapt─▒─č─▒m─▒z bu zemin çal─▒┼čmas─▒nda ─▒stanbul, Fatih ilçesinde kentsel arazide bulunan Bozdo─čan Kemeri oturum zemininde Yeralt─▒ Radar─▒ (GPR:Ground Penetrating Radar) ölçümleri gerçekle┼čtirilmi┼čtir. Çal─▒┼čman─▒n amac─▒ Bozdo─čan (Valens) Kemeri olarak bilinen tarihi su kemerinin temel derinli─činin ve yeralt─▒ tabakalar─▒n─▒n di─čer olas─▒ gömülü yap─▒lar ile beraber tespit edilmesi ve haritalanmas─▒d─▒r.
 

-Çal─▒┼čma alan─▒n─▒n yerle┼čim plan─▒-


Arazi ölçümleri ─▒stanbul Büyük┼čehir Belediyesi / Trafik Kontrol Merkezi yard─▒mc─▒ ekibinin e┼čli─činde, Bozdo─čan Kemeri'nin Atatürk Bulvar─▒'n─▒ paralel olarak kesti─či hat üzerinde ve trafi─čin geçici olarak kontrollü sa─članmas─▒ ile gerçekle┼čtirilmi┼čtir.  GPR ölçümleri  Bozdo─čan Kemeri'nin Atatürk Bulvar─▒'n─▒n üzerindeki izdü┼čümü olan alan─▒ kapsayacak ┼čekilde, 40 m. (boy) X 10 m. (en) boyutlar─▒nda kare-grid plana oturtulmu┼čtur. Herbir paralel GPR profilinde ayr─▒ca kemer kolonlar─▒na denk gelen refüj yap─▒lar─▒ da ölçülmü┼č; bu ┼čekilde ölçümlerin yanl─▒zca asfalt yolun üzerinde de─čil ana amaca uygun olarak kemer kolon yap─▒lar─▒na (ayaklara) ve bunlar─▒n temellerine odaklanmas─▒ sa─članm─▒┼čt─▒r. Kolonlara dik (bulvara paralel) GPR profilleri de sonradan paralel profillere ba─članarak yeralt─▒n─▒n 3 boyutlu (3D) modelini olu┼čturmak amac─▒yla ölçülmü┼čtür.

- Arazide kemer ayaklar─▒na dik (D) ve paralel (P) al─▒nan GPR profilleri-

Çal─▒┼čma alan─▒nda toplanan tüm veri incelendi─činde Bozdo─čan Kemeri'nin Atatürk bulvar─▒n─▒ kesti─či yakla┼č─▒k 40 m.'lik k─▒s─▒mda temel derinli─či 5.70- 6.0 m. aras─▒nda oldu─ču görülmektedir. Özellikle trafikte seyreden araçlardan kaynaklanan d─▒┼č etkenler sebebiyle ölçümlerde hata pay─▒ ± 30 cm dü┼čey hatal─▒ olarak verilmi┼čtir. Ayr─▒ca kemerin ana kolonlar─▒ (ayaklar─▒) ile ilintili olarak sistemetik bir ┼čekilde gözlemlenen ve yakla┼č─▒k 3.0 m. derinlikte (herbirinin eni 20-25 cm. olan) pervaz / pabuç yap─▒lar─▒n─▒n varl─▒─č─▒ da belirlenmi┼čtir.

Çal─▒┼čma s─▒ras─▒nda yan bulgu olarak zaman─▒nda üstü kapat─▒lan bir rögar kapa─č─▒ da ayr─▒ca tespit edilmi┼čtir. Eskiden Atatürk Bulvar─▒'n─▒n her iki taraf─▒nda yer alan ya─čmur suyu / kanalizasyon sistemi ile ba─člant─▒l─▒ oldu─ču anla┼č─▒lan bu metal kapak, ortalama 40 cm. derinde ve yüzeyden görünmeyecek ┼čekilde tamamen asfalt alt─▒nda bulunmaktad─▒r.

- De─čerlendirme sonucu Bozdo─čan Kemeri temel derinli─či 5.40 - 6.30 m. aras─▒nda aç─▒kça görülmektedir -

- A) Modelleme sonucu elde edilen volümetrik alandan al─▒nan kesitlerde Bozdo─čan Kemeri'nin ayaklar─▒ ile ili┼čkili  pervazlar aç─▒kça görülmektedir (~3m. derinlikte). B) Eski rögar ve alt─▒nda yer alan su borusu/kanal─▒ -

- Bozdo─čan Kemeri jeoradar çal─▒┼čmam─▒z sonucunda elde edilen 6m. derinlik enkesidi -

 
irtibat Site haritas─▒