Tespit M├╝hendislik ve Yerbilimleri
 
 
 
 

Vaziyet Plani

Vaziyet Plan─▒

─▒n┼čaat─▒ yap─▒lacak bir binan─▒n kö┼če noktalar─▒n─▒n yollara ve parsel s─▒n─▒rlar─▒na olan uzakl─▒─č─▒n─▒ gösteren plana vaziyet plan─▒ denir. ─▒n┼čaat mahallinde var olan tüm ö─čelerin (Bina yeri, telefon dire─či, yol, yön durumu, a─čaç, su ve elektrik hatlar─▒ vs.) gösterildi─či ölçekli planlard─▒r.

Vaziyet Plan├Ż

Vaziyet planlar─▒, 634 Say─▒l─▒ Kat Mülkiyeti yasas─▒ (2.7.1965 tarih 12038 say─▒ R.G.) dahilinde KAT ─▒RT─▒FAKI - YAPI RUHSATI - YAPI KULLANMA ─▒ZN─▒ tan─▒mlamalar─▒nda belirlenmi┼čtir:

"Vaziyet plan─▒n─▒n bir arsa üzerine yap─▒lacak birden fazla yap─▒lar─▒n (Blok veya ayr─▒ ayr─▒) arsa içindeki konumunu, varsa özel yol, ye┼čil saha spor tesisleri gibi ortak yerlerinin aç─▒kça gösterilmesi ve Belediyece tasdik edilmi┼č olmas─▒ gerekir. Genel in┼čaat projesinde vaziyet plan─▒ mevcut ise ayr─▒ca vaziyet plan─▒ ibraz─▒na gerek yoktur"

Vaziyet planlar─▒ genel olarak kadastro müdürlüklerinden al─▒nan Aplikasyon krokisi, ilgili idareden tasdikli kotlu kroki ve 1/1000 ölçekli imar plan─▒ paftalar─▒ndan yararlan─▒larak çizilir. Vaziyet planlar─▒ olu┼čturulurken plan ┼čartlar─▒ ve imar mevzuat─▒ da dikkate al─▒n─▒r. Mimari projenin büyüklü─čüne ve elde edilen bilgi paftalar─▒n─▒n ölçe─čine göre 1/200, 1/2000 ve 1/500 ölçekleri de kullan─▒labilmektedir.
 

 
irtibat Site haritas─▒